В Spark Lab имаме над десет хиляди LEGO® части и може да се каже, че имаме известен опит в грижите за тях, така че те да изглеждат добре, да функционират правилно и да издържат дълго, за да може децата винаги да работят с перфектни конструктори.
Може ли LEGO® да се почиства в пералня?
Въпреки, че LEGO® не препоръчват тази практика, ако имате голямо количество силно замърсено LEGO®, можете да опитате метода на пералнята. Тухличките се поставят в калъфка от възглавница, която се завръзва добре, а вътре освен тухличките се добавят чорапи и други дребни дрехи, за да намалят триенето между отделните елементи. Използвайте бебешки перилен препарат и до 30 градуса. Не се препоръчват по-високи температури, тъй като те биха могли да доведат до изкривяване или повреждане на тухличките. Не използвайте този метод за изрисувани тухлички (като LEGO® минифигс), или тухлички с лепенки, тъй като те със сигурност ще бъдат повредени. Калъфката също трябва да бъде много добре завързана, защото ако се отвори по време на прането, това може да повреди вашата пералня. Поради тази причина не препоръчваме и пускането на центрофуга – оборотите могат да развържат и най-добрия възел.
Кой е препоръчания метод за почистване на LEGO®?
Най-добрия метод, препоръчван и от компанията LEGO® е миенето на ръка. С помощта на сапунен препарат и топла вода, изсипете LEGO® частите в леген и с четка с мек косъм (продават се евтино такива с конски косъм, за чистене на кожени повърхности) леко изчеткайте всяка една част. Бихте могли да използвате и стара (или пък нова) четка за зъби с мек косъм. Използвайте и микрофибърна кърпа, за да забършете по-замърсените части. За да изсушите частите ги разстелете върху хавлиена кърпа и оставете на проветриво място. Не се опитвайте да ги изсушите със сешоар, или други нагревателни уреди. Ако бързате, можете да насочите вентилатор към разстелените части.
Как да изложим сглобените си LEGO® модели?
Най-добре е сглобените LEGO® сетове да се излагат в шкафове с витрини (стъклени врати). Така няма да събират прах и ще се налага да ги почиствате по рядко. Ако изложените сетове се запрашат Ви препоръчваме, да ги почиствате леко с четка за прах. Можете да закупите и специални изложбени кутии за LEGO® от Amazon или Aliexpress https://www.aliexpress.com/w/wholesale-LEGO®-display-case.html.
LEGO от 1981-ва година
Ако прахта е в повече, можете да изнесете моделите навън и да ги издухате със сгъстен въздух (продава се в спрейове за почистване на компютри/клавиатури).
Ако се грижите за LEGO® сетовете си, те ще ви радват дълги години (а може дори да минат през няколко поколения, както този сет, който е от 1981-та година, но все още се ползва от нашите деца.
Намерете загубени инструкции за вашите комплекти
В сайта на LEGO® има специална търсачка за инструкции.
Друг популярен сайт е Brickset , където можете да намерите инструкции за почти всички LEGO® модели произведени през последните 50 години. Инструкциите за LEGO® обикновено са в PDF формат.
Откъде да намерим липсващи части за LEGO®
Компанията LEGO® може да ви изпрати липсващи части и то напълно безплатно! Ако по време на сглобяването на нов сет откриете, че някои части липсват, или са повредени, може да се свържете директно с компанията LEGO®през тяхната страница за връзка с клиентите и те напълно безплатно да ви изпратят липсващите части.
(изберете Bulgaria в списъка със страни).
Ако се налага да закупите отделни части, то в България, най-лесно е да направите това от магазин БоХоби – https://shop.bohobby.com/
Може ли LEGO да бъде образователна играчка?
С неограничените възможности за сглобяване на модели, LEGO® комплектите са страхотна образователна играчка – едновременно любима на милиони деца и полезна в образователна среда. Разберете как LEGO® може да се ползва в образователното развитие на Вашето дете с курсовете по LEGO® роботика и програмиране на SparkLab.